Tworzywa przemysłowe, takie jak PMMA, ABS, PC, czy PP ze względu na swoje wyjątkowe cechy są szeroko stosowane w wielu sektorach i dziedzinach przemysłu. Ich unikatowe właściwości sprawiają, że są w stanie skutecznie zastępować różne materiały, w tym aluminium, stal nierdzewną, ceramikę oraz brąz. Zachęcamy do poznania ich zastosowania i rodzajów!

Tworzywa przemysłowe – zastosowanie

Tworzywa przemysłowe wykorzystuje się przede wszystkim w przemyśle:

  • motoryzacyjnym,
  • chemicznym,
  • spożywczym,
  • lotniczym,
  • transportowym,
  • rolniczym,
  • budowlanym,
  • medycznym.

Jaką pełnią funkcję w poszczególnych dziedzinach przemysłu?

W budownictwie tworzywa z powodzeniem zastępować mogą wiele materiałów, od których najczęściej są bardziej uniwersalne i tańsze. Znajdują zastosowanie m.in. przy produkcji drzwi oraz okien, elementów wykończenia (zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków), czy produktów termoizolacyjnych. Doskonale sprawdzają się też przy aranżacji wnętrz, np. jako gotowe elementy dekoracyjne.

Jeśli chodzi o rolnictwo, wykorzystanie przemysłowych tworzyw sztucznych korzystnie wpływa na wydajność upraw, pozwalając na wdrożenie wielu ekologicznych i bezpiecznych technologicznie rozwiązań, dzięki którym praca staje się łatwiejsza i bardziej efektywna. Nie tylko wiele części do maszyn, ale także narzędzia, zbiorniki, czy opakowania powstają dzięki zastosowaniu tworzyw.
Również w branży transportowej rola przemysłowych tworzyw sztucznych jest nieoceniona. Wytwarzane z nich produkty mogą zostać wykorzystane m.in. do zabezpieczania, pakowania, czy bezpiecznego transportu ładunków.

Materiały tego typu odgrywają też bardzo ważną rolę w medycynie. Dzięki nim wytwarzać można nowoczesne i trwałe protezy, implanty, czy niezbędne instrumenty medyczne i dentystyczne. Powstaje z nich również wyposażenie laboratoryjne i diagnostyczne, elementy linii produkcyjnych dla farmacji oraz różnego rodzaju opakowania medyczne powstają dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych.

W branży lotniczej odpowiednio obrobione tworzywa są budulcem precyzyjnych, powtarzalnych części oraz elementów konstrukcyjnych.

Jakie tworzywa przemysłowe wyróżniamy?

Najbardziej popularne tworzywa sztuczne przemysłowe to:

  • tworzywa PMMA – to przezroczyste tworzywo termoplastyczne, często stosowane jako alternatywa dla szkła ze względu na swoje właściwości. Jest bardzo przejrzyste, mniej kruche niż szkło, odporne na promieniowanie UV i łatwe w obróbce,
  • tworzywa ABS – czyli kopolimer akrylonitryl-butadien-styren, to jedno z najpopularniejszych tworzyw sztucznych, które łączy w sobie właściwości tych trzech monomerów, zapewniając doskonałe właściwości mechaniczne i szerokie możliwości zastosowania. Jest wykorzystywane m.in. do produkcji obudów na urządzenia elektroniczne, rur, kształtek rur, paneli oraz innych elementów budowlanych, części do urządzeń gospodarstwa domowego czy zabawek,
  • tworzywa PC – poliwęglan to rodzaj termoplastycznego tworzywa sztucznego, które charakteryzuje się wysoką przezroczystością oraz wytrzymałością na uderzenia. Jest przezroczysty, może być formowany, cięty, wiercony, klejony i gięty bez ryzyka pękania. Jest wykorzystywany m.in. jako szkło bezpieczne, szyby samochodowe, a także do produkcji soczewek okularowych, lup, narzędzi optycznych, lamp samochodowych, reflektorów, a nawet okien,
  • tworzywa PP – polipropylen to kolejny rodzaj termoplastycznego tworzywa sztucznego. Jest odporny na większość kwasów, zasad i rozpuszczalników, lekki i trwały, charakteryzuje się niewielką absorpcją wilgoci i niską gęstością. Znajduje zastosowanie w produkcji pojemników transportowych na żywność, armatury, dużych urządzeń chemicznych, a także w oczyszczalniach ścieków. Wyroby z tworzyw sztucznych PP wykorzystywane są też w branży medycznej,
  • tworzywa PE – polietylen jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych na świecie. Można go podzielić na kilka głównych typów – PE 100, PE 500 i PE 300. Nie reaguje z większością chemikaliów, może być używany do przechowywania żywności, nadaje się do recyklingu. Wykorzystywany do produkcji opakowań, zabawek, elementów konstrukcyjnych, produktów medycznych i wielu innych,
  • tworzywa PVC – charakteryzują się różnorodnością zastosowań oraz doskonałymi właściwościami, które można modyfikować w zależności od potrzeb. PVC jest odporne na korozję, chemikalia, oleje oraz inne substancje, można je łatwo formować, walcować, wytłaczać, spawać oraz łączyć na różne sposoby. Cechują się dużą sztywnością i twardością przy zachowaniu elastyczności. Wykazuje doskonałe właściwości izolacyjne, dzięki czemu jest często stosowany w przewodach i kablowaniu. Jest wykorzystywane do produkcji okien oraz innych produktów budowlanych. Jest stosowany do produkcji butelek, pojemników, opakowań ochronnych, folii i wielu innych. Sprawdza się też w branży medycznej.

Odpowiedni dobór i obróbka tworzyw sztucznych to klucz do otrzymania doskonałego efektu. W Vink Engineering Plastics znamy się na tym, co robimy, dlatego zapewniamy najwyższą jakość zarówno jeśli chodzi o materiały, jak i świadczone usługi. Dowiedz się więcej i już dziś skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia!