Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych – najpopularniejsze techniki

Produkcja tworzyw sztucznych odgrywa kluczową rolę w życiu codziennym, stanowiąc fundamentalny element wielu produktów używanych każdego dnia. Takie artykuły są trwałe, lekkie i świetnie nadają się do wielokrotnego użytku, co sprawia, że idealnie wpisują się we współczesne trendy. Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych obejmuje różnorodne techniki, które nie tylko umożliwiają wytwarzanie trwałych i precyzyjnych artykułów, ale także stają się fundamentem innowacji w dziedzinie inżynierii materiałowej. Każda metoda kryje w sobie ogromne możliwości, umożliwiając stworzenie szerokiej gamy produktów. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, jak może przebiegać produkcja elementów z tworzyw sztucznych.

Produkcja wyrobów i elementów z tworzyw sztucznych – poznaj najpopularniejsze techniki

Samych rodzajów tworzyw sztucznych jest bardzo wiele – od termoplastycznych po amorficzne i semikrystaliczne, od konstrukcyjnych po przemysłowe. Mają różne zastosowania oraz właściwości, co sprawia, że  łatwością można je dobrać do potrzeb branży, czy produktu. Dziś produkcja artykułów z tworzyw sztucznych towarzyszy każdemu na co dzień. Oczywiście nie w sposób bezpośredni, jednak te materiały znajdują zastosowanie w przedmiotach codziennego użytku. 

Jak może przebiegać produkcja detali i wyrobów z tworzyw sztucznych? W dalszej części omówimy najpopularniejsze metody.

Odlewanie

Odlewanie stanowi jedną z najpowszechniej stosowanych metod kształtowania tworzyw sztucznych. Polega na stopieniu materiału, a następnie wprowadzeniu go do formy o pożądanym kształcie i rozmiarze za pomocą specjalnego zaworu. Kiedy forma jest już wypełniona materiałem, następuje proces schładzania, w wyniku którego tworzywo ponownie staje się twarde, tworząc finalny produkt.

Odlewy z tworzywa to sposób na ograniczenie późniejszej obróbki wykończeniowej, gdyż z formy powstaje gotowy projekt.

Prasowanie

Jest to proces produkcji elementów z tworzyw sztucznych, polegający na wprowadzaniu cyklicznie materiału do zamkniętej formy, często po jego uplastycznieniu i stopieniu w zamkniętym jej wnętrzu. Następnie materiał staje się twardy lub stężały, po czym wyciąga się go z formy, tworząc przedmiot, nazywany w tym przypadku wypraską prasowniczą. Proces ten odbywa się za pomocą pras lub z wykorzystaniem narzędzia, jakim jest forma prasownicza z gniazdem formującym.

Najczęściej prasowanie tworzyw sztucznych wykorzystywane jest w produkcji pierścieni czy tulejek.

Wytłaczanie

Produkcja długich elementów z tworzyw sztucznych może następować poprzez ich wytłaczanie. Polega to na tym, że tworzywo sztuczne w postaci ciekłej lub półpłynnej jest przesuwane przez kanał o właściwym kształcie. Materiał przed dalszym przetwarzaniem musi być ogrzany do odpowiedniej temperatury w specjalnym cylindrze, gdzie staje się bardziej plastyczny i jednorodny. Następnie kierowany jest przez głowicę do wytłaczania, gdzie jest formowany w odpowiednie kształty. Produkt wytłoczony jest schładzany, a potem cięty na fragmenty o odpowiednich rozmiarach lub nawijany na bębny, lub szpule.

Z reguł wytłaczanie tworzyw sztucznych wykorzystuje się w produkcji listew czy ślizgów o skomplikowanej geometrii.

Wtryskiwanie

Proces wtryskiwania to wlewanie płynnego, elastycznego materiału do formy, która została wcześniej przygotowana. Następnie maszyny utwardzają ten materiał, powodując powstanie gotowego elementu w kształcie formy. Proces ten umożliwia tworzenie elementów o różnych geometriach. Kluczowe jest tu przygotowanie odpowiedniej formy wytworzonej zgodnie z oczekiwanymi parametrami gotowego wyrobu.

Wtryskiwanie tworzyw sztucznych najczęściej wykorzystywane jest gdy planowana jest produkcja masowa.

Termoforowanie

Procedura termoformowania opiera się na podgrzaniu tworzywa do punktu, w którym staje się plastyczne, po czym jest formowane w określony kształt przy użyciu matrycy. Dzięki odpowiednim działaniom tworzywo jest rozciągane i obkurczane, ostatecznie dopasowując się do pożądanego kształtu, jaki ma przyjąć gotowy produkt.

Produkcja artykułów z tworzyw sztucznych poprzez termoformowanie sprawdza się do większych elementów w mniejszej ilości, gdzie wtryskiwanie się nie opłaca.

Obróbka skrawaniem

Polega na formowaniu oczekiwanego kształtu poprzez wyeliminowanie dodatkowego materiału z obszaru roboczego przy wykorzystaniu dedykowanych narzędzi do cięcia. Produkcja detali z tworzyw sztucznych odbywa się przy pomocy maszyn CNC.

Obróbka skrawaniem umożliwia wycinanie drobnych precyzyjnych elementów i jest stosowana w krótkich seriach produkcyjnych lub przy pojedynczych elementach.

Profesjonalna produkcja artykułów z tworzyw sztucznych

Widząc jak szerokie pole daje produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych można łatwo dojść do wniosku, że możliwe jest wytworzenie praktycznie każdego elementu. Vink to firma, która oferuje kompleksowe usługi w zakresie produkcji artykułów i detali z tworzyw sztucznych. Od 30 lat współpracujemy z wieloma branżami zapewniając wsparcie na każdym etapie współpracy. Zapraszamy!

Możliwość komentowania jest wyłączona.

© 2022 VINK ENGINEERING PLASTICS sp. z o.o. | Wszystkie prawa zastrzeżone.